Q199
ArithmeticPercentage, Profit & Loss
A food seller after purchasing a basket of mangoes saw that some fruits are rotten. He incurred a loss of 5% after selling the rest of the mangoes at ₹2280. How much money did he spend in purchasing a basket of mangoes?
- a.₹3000
- b.₹4000
- c.₹2400
- d.₹2500
Answer: (C) ₹2400
If cost price = CP, selling price = ₹2280, and loss = 5%, then: SP = CP × (1 − 5/100) = 0.95 × CP. Therefore CP = $\frac{2280}{0.95} = 2400$. He spent ₹2,400 to purchase the basket.